Dołącz do nas na      

ABC początkującego modelarza

Każdy nawet najbardziej doświadczony modelarz kiedyś rozpoczynał swoją przygodę ze sklejaniem modeli. Warto wiedzieć, na co zwrócić swoją uwagę i jak się przygotować do nowej pasji, tak aby pierwsze próby nie zakończyły się fiaskiem.
 
Po pierwsze mierz siły na zamiary!
 
Jednym z najważniejszych błędów popełnianych przez początkujących modelarzy jest wybór zbyt trudnych modeli. Skutkiem tego pasja często przeradza się we frustrację. Pamiętaj, że prawie każdy modelarz nie jest zadowolony ze swojego pierwszego modelu. Niemniej jednak z czasem uda Ci się dojść do wprawy, która sprawi, że modelarstwo stanie się przede wszystkim źródłem ogromnej satysfakcji. Wybierając swój pierwszy model weź pod uwagę fakt, że te tańsze są zwykle dość skomplikowane. Do tego słaba jakość poszczególnych elementów sprawia, że trudno jest je złożyć niewprawionemu modelarzowi. Lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w droższy ale prostszy i lepszej jakości model (można go zakupić w naprawdę przystępnej cenie).
 
Ważne także miejsce …
 
Początkujący modelarze po swoje pierwsze modele często udają się po prostu do hipermarketu. Rzeczywiście jest ich tam sporo. Niemniej jednak znacznie lepszą opcją jest zakup modelu w profesjonalnym sklepie modelarskim. Dlaczego? Po pierwsze dla tego, że nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Jeśli pojawią się jakieś pytania czy wątpliwości możemy je skonsultować z obsługą sklepu. Z powodzeniem możemy też dokupić potrzebne akcesoria. Model ze sklepu modelarskiego prawdopodobnie będzie się odznaczał również dużo lepszą jakością.
 
Potrzebne akcesoria …
 
Mając już przed sobą model musimy również zadbać o potrzebne akcesoria. Warto sprawdzić czy nie zostały one dołączone do naszego zakupu i nie znajdziemy np. kleju czy też farby bezpośrednio w pudełku z modelem. Najczęściej jednak musimy sami zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia. Te podstawowe z pewnością znajdą się na wyposażeniu Twojego domowego warsztatu. Bardziej zaawansowane będzie z kolei trzeba dokupić w sklepie modelarskim (np. pistolet do klejenia, aerografy czy mini szlifierki). Z czasem zapewne Twój domowy warsztat modelarski rozrośnie się do sporych rozmiarów. Na początek jednak kup tylko to, co niezbędne. Modele powinny być składane przy wygodnym i stabilnym biurku lub stoliku z szufladą albo chociaż oddzielnymi pudełkami. Pamiętaj o jego zabezpieczeniu przed farbą czy klejem. Bardzo ważna jest też odpowiednia organizacja pracy. Poszczególne elementy powinny być posegregowane, a na miejscu pracy musi panować porządek.
MODELARSTWO